Obaveštenje o korišćenju kolačića
S primarnim ciljem kako bi vam naše web stranice omogućile bolje korisničko iskustvo i jednostavniju upotrebu web kataloga, potvrdite saglasnost korišćenja kolačića i drugih tehnologija za praćenje.
Tretmani herbicidima u soji su uglavnom završeni. Zahvaljujući visokim temperaturama ubrzana je pojava štetočine soje, stričkovog šarenjaka (Vanessa cardui). Stričkov šarenjak pored soje oštećuje i korovske biljke, posebno iz familije Asteraceae kao što je palamida.
Ova štetočina ima 2-3 generacije godišnje, gusenica pravi štetu, u početku nagriza listove, a kasnije upreda čitav list i u potpunosti ga uništava. Prag štetnosti je 1-2 gusenice po biljci soje. Najčešće napada sa oboda parcele, šireći se sa korovskih vrsta. Već se mogu naći odložena jaja i piljenje gusenica može se brzo očekivati.
Često je tretman samo oboda parcele i dovoljan.
Za suzbijanje stričkovog šarenjaka može se koristiti Savate CS 5 u dozi od 0,3l/ha, tretman treba izvršiti rano ujutro, temperature ne bi smele da budu više od 25⁰ C.
Opasnost od plamenjače vinove loze i dalje traje. Povremeni pljuskovi stvaraju uslov za razvoj bolesti jer dolazi do povećanja vlažnosti i pada temperatura. Za suzbijanje plamenjače vinove loze preporučujemo Momentum F, sistemični fungicid u dozi od 3-4 kg/ha. Momentum F je vrlo efikasan, izrazito sistemičan (kreće se i naviše i naniže u biljci) a takođe podiže i ukupnu otpornost zasada na napad bolesti. Folpet koji se nalazi u proizvodu ima dodatno delovanje na sivu i crnu trulež.
Za suzbijanje pepelnice u toku je kritičan period kada bobice mogu biti zahvaćene a povremene kiše pogoduju podizanju relativne vlažnosti vazduha što pogoduje razvoju bolesti. Treba upotrebiti kvalitetne fungicide za pepelnicu, na primer Sercadis 0,15 l/ha.
Ovo je period i kada vinova loza intenzivno troši hraniva pa se često pojavljuje i nedostatak magnezijuma. U cilju otklanjanja ove pojave preporučuje se Lebosol Magsoft. Doza primene je 3-5 l/ha, niža doza kod preventivne upotrebe a viša za lečenje simptoma.
Tretman treba izvesti 2-3 puta u vegetaciji, važan je za fotosintezu, obojenost bobica i sazrevanje lastara. Ne sadrži azot i ne izaziva nepotrebno bujanje vinove loze. Prvi tretman izvesti upravo u ovoj fazi, pred zatvaranje grozda.
Dodajte komentar
Vaš komentar će biti objavljen nakon provere.